İSTANBUL LABİOPLASTİ

 

Labioplasti Nedir?


Labioplasti kadınlarda labium minus olarak adlandırılan vajina girişindeki küçük dudaklar ile ilgili yapılan genital bir estetik türüdür.

Sarkık olan bu labiumlar hem enfeksiyon riskini ortaya çıkaran genital akıntılara hem de genital görüntünün kötü olmasına yol açmaktadır. Bu ameliyat sayesinde hastada aşırı derecede sarkık ve büyük olanlar düzeltilir ve küçültülür. Ameliyat ile genellikle dudakların fazlalıkları çıkartılarak küçültülür. Labioplasti ameliyatlarında dudaklarda bulanan dokuların ne kadarının çıkarılacağı ve ne kadarının bırakılacağı oldukça önemlidir. Ameliyatın büyüklüğüne ve şekline kadının genital görüntüsü ve vajina yapısı doğrultusunda karar verilir.labioplasti estetiği

Küçük Dudaklar Nedir?
Labium, büyük olan dudakların arasında ince deri kıvrımı şekli ile uzanan yapılardır. Orta çizgide ve önde birleşerek klitoris üzerini bir çarşaf gibi örterler. Küçük dudaklar ise arka tarafa doğru küçülür ve incelir çok belli olmayan bir kıvrım halini alır.

Kişilerin Labium şekilleri, renkleri, büyüklükleri yaşa ve ırka göre değişiklik gösterebilir. Bu labiumlar ortalama 5 santimetre uzunlukta olup kalınlıkları ise 0,5 veya 1 santimetre arasındadır. Bazı hastalarda renk artışı görülürken bazılarında geinatal bölge ile bir renk bütünlüğü söz konusudur.

Büyük Labiumlar Ne Gibi Şikâyetlere Yol Açar


Bazı bireylerde iç ve dış dudaklardan uzun olması ve dışarıya kadar sarkması tıbbi, cinsel ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlar genellikle ergenlik döneminde, doğuştan, doğum yaptıktan sonra veya aşırı kilo alıp verme sonucunda oluşabilmektedir. Labium büyüklüğü yaşayanlarda iç dudakların fazlalık kısımlarında oluşan terleme ile kökü kokulu mantar enfeksiyonlarına bile sebep olabilir. Gereğinden büyük, orantısız labiumlar hastalarda dıştan genital dolgunluk yapabildiği için iç çamaşırı ve mayo giydiklerinde sıkıntı oluşturabilmektedir. Tüm bu durumlar Labioplasti ile çözülebilir.

Kimler Labioplasti Yaptırabilir
labioplasti operasyonu

Labium ile alakalı tıbbi ya da görsel olarak sorun yaşayan,
Bekâr ya da evli,
Doğum yapmış ya da yapmamış kadınlar bu operasyonu yaptırabilir.
Kadınların estetik sonrası hayatlarında gebe kalmaya ve doğum yapmaya bir engeli veya zararı yoktur. Labioplasti fiyatları için FBM ile iletişime geçebilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Öncesi
Ameliyattan önce kişiler duş almalı ve eğer local anestezi ile ameliyat yapılacaksa tok karnına ameliyata gelmelidirler. Genel anestezi yaptıracak olanlar ise en az 8 saat önce bir şey yemeyip içmemelidirler. Ameliyat öncesinde ise doktorlar herhangi bir test veya rapor istemeyebilir. Hastaların ise daha önceden yüksek tansiyon, kan hastalığı, kalp hastalığı, astım, şeker hastalığı, astım gibi kronik rahatsızlıkları varsa bunları doktorlarına bildirmeleri gerekir. Ayrıca hastalar kanlarında bir enfeksiyon taşıyorsa veya herhangi bir ilaca alerjileri varsa bunu doktorlarına söylemeliler. Sürekli ilaç kullananlar içinse birkaç tane kan testi istenebilir.

Labioplasti Ameliyatı Sırası ve Sonrası
Ortalama olarak bir Labioplasti ameliyatı 45 dakika kadar sürmektedir. Bu süre hastaların durumlarına bağlı olarak da değişim göstermektedir eğer Labioplasti ameliyatının yanında klitoris derisi germe ya da vajina derisi gibi işlemlerde yapılırsa ameliyat biraz daha uzamaktadır. Bu ek operasyonlar ile dış genital alan daha estetik bir görünüm kazanmaktadır.vajina sarkması

Ameliyatlarda ise genellikle lokal anestezi tekniği uygulanmaktadır. Bu sayede genel anestezinin oluşturduğu risklere maruz kalınmaz; ancak isteyenler için bu anestezi türü de uygulanabilmektedir. Ameliyat öncesinde doktorunuz size bilgi verecek ve nasıl bir şekilde ameliyata geleceğinizi söyleyecektir.

Labioplasti operasyonlarında acı hissedilmez. Çoğu doktor ise yapılan operasyonlarda hastaları ile konuşmakta ve onlara rahatlatıcı müzikler dinletmektedir. Ayrıca aynı ameliyat esnasında hem vajina daraltma ameliyatı hem de iç dudak estetiği yapılabilmektedir.

Labioplasti tedavisi her hastaya ayrı olarak planlanır. Ameliyat öncesinde doktorlar her hastayı titiz bir şekilde muayene etmekte ve sonucunda bazı bilgiler vermektedir. Yapılacak olan estetik operasyonlarda doktorların uzman görüşü, kişinin dokusunun durumu, vücut metabolizması ve hastanın dokusunun durumu oldukça önemlidir.

Hastalar ise operasyon öncesinde doktorlarına operasyon sonrası görüntülerinin nasıl olması istediklerini tarif edebilirler. Örnek olarak bazıları iç dudakların uzun olmasını isterken kimileri de hastalar dudakların neredeyse görünmeyecek kadar kısa olmasını isterler. Vulva adı verilmiş olan dış genital alanda bebeksi ve oldukça iyi bir görünüm elde edilir. Labioplasti ve vajinoplasti, cinsel estetik ameliyatları özellikle 2018’den itibaren tercih edilmeye başlanmıştır.

Labioplasti, kadın genital organının iç dudaklarındaki ( labium minus ) doğuştan veya çoklu doğumların travmasına bağlı sarkmayı düzeltmeye yönelik yapılan estetik cerrahi girişim ve bu ameliyata verilen isimdir.

İç dudak sarkması
Labioplasti ameliyatı da neymiş diyenler çıkabilir. Ama bir çok genç kız ve kadının sıkıntısını gideren, üstelik uygulaması çok basit olmasına rağmen yüz güldüren bir girişimdir. Genç kızlar adet gördükten sonra, daha önce hiçbir rahatsızlığı olmayan genital bölgenin sıkıntıları başlar. Çoğunluk genital bölgenin doğal bakteri yapısında oluşan dengesizlikler nedeniyle oluşan enfeksiyonlar yüzünden kaşıntı, devamlı idrar hissi ve ağrıdan şikayet ederler. Fakat bu mesleği icra etmeye başladığımda, bölgeye ait estetik problemlerin de benzer sıkıntılara yol açabileceğini gördüm. Mesela genital bölgenin iç dudakları (labia minor) yapısal olarak asimetrik, büyük ve sarkık olabiliyor. Ne olacak kapalı bölge diyebilirsiniz. Fakat hiç de öyle değil. İç çamaşırına normalde dokunmaması gereken bölümler dokunduğunda kaşıntı ve tahriş yapıyor. Yaz döneminde özel mayo ile bu görünüm gizlenmeye çalışıyor. Bir de tabi işin psikolojik boyutu var. Bu sıkıntısı olan kişiler kendi genital organlarını görmek bile istemiyorlar. Bu psikolojik durum eşler arası sıkıntılara yol açıyor. İç dudak estetiği de denilen labioplasti ameliyatı ile kadınlar bu şikayetlerinden kurtulabilirler. Bu durum kesinlikle bir hastalık değil sadece rahatsızlık veren bir anormal yapıdır. Tüm cinsel estetik ( genital bölge estetiği ) ameliyatları arasında en fazla yapılan operasyondur.